Održivi razvoj neprofitne organizacije

Odr­ži­vi raz­voj je bi­tan za sva­ku or­ga­ni­za­ci­ju pa ta­ko i za ne­pro­fit­ne. Sko­ro da ne po­sto­ji or­ga­ni­za­ci­ja ko­ja mo­že da op­sta­ne i is­pu­nja­va svo­ju mi­si­ju a da ne­ma si­gur­ne iz­vo­re fi­nan­si­ra­nja. Suš­ti­na odr­ži­vog raz­vo­ja ne­pro­fit­ne or­ga­ni­za­ci­je ogle­da se u nje­noj spo­sob­no­sti da fi­nan­sij­sku ovi­snost od dru­gih su­bje­ka­ta sve­de na mi­ni­mum kroz obez­bje­đi­va­nje sred­sta­va za nor­mal­no funk­ci­o­ni­sa­nje iz vla­sti­tih iz­vo­ra pri­ho­da. Ne­pro­fit­na or­ga­ni­za­ci­ja ko­ja ima u ci­lju da ra­ste i da se raz­vi­ja mo­ra bi­ti spo­sob­na da pro­na­đe do­dat­ne ak­tiv­no­sti i na­či­ne da op­slu­žu­je svo­je član­stvo di­ver­zi­fi­ku­ju­ći iz­vo­re pri­ho­da. U su­prot­nom, osla­nja­nje na čla­na­ri­ne, gran­to­ve ili do­bro­volj­ne pri­lo­ge će, u naj­bo­ljem slu­ča­ju, do­ve­sti do stag­na­ci­je ne­pro­fit­ne or­ga­ni­za­ci­je.

Lo­gič­no pi­ta­nje ko­je se po­sta­vlja je­ste ka­ko do­ve­sti ne­pro­fit­nu or­ga­ni­za­ci­ju do tog ni­voa da je ona sa­mo­o­dr­ži­va. Od­go­vor je naj­bo­lje po­tra­ži­ti u po­tre­ba­ma i že­lja­ma nje­nih čla­no­va. Uzmi­mo za pri­mjer jed­no pro­fe­si­o­nal­no udru­že­nje. Ko­ji je raz­log da ne­ko po­sta­ne član tog udru­že­nja?  Od­go­vor je jed­no­sta­van – in­te­res. Lju­di pri­stu­pa­ju od­re­đe­nim pro­fe­si­o­nal­nim udru­že­nji­ma ka­ko bi ostva­ri­li svo­je in­te­re­se. Ti in­te­re­si, u kon­kret­nom slu­ča­ju, mo­gu da se od­no­se na dalj­nje pro­fe­si­o­nal­no usa­vr­ša­va­nje, sti­ca­nje ra­znih li­cen­ci za rad i slič­no. Da li će ne­ko pro­fe­si­o­nal­no udru­že­nje mo­ći pru­ži­ti svo­jim čla­no­vi­ma tu sa­tis­fak­ci­ju uko­li­ko se osla­nja sa­mo na nji­ho­ve čla­na­ri­ne i do­bro­volj­ne pri­lo­ge? U naj­ve­ćem bro­ju slu­ča­je­va od­go­vor je ne­ga­ti­van.

Sva­ka ne­pro­fit­na or­ga­ni­za­ci­ja bi tre­ba­lo da utvr­di ko­jim ak­tiv­no­sti­ma će se ba­vi­ti ka­ko bi mo­gla da obez­bi­je­di za­do­vo­lja­va­ju­će pri­ho­de ko­ji­ma bi mo­gla da re­a­li­zu­je ak­tiv­no­sti neo­p­hod­ne za za­do­vo­lja­va­nje po­tre­ba svo­jih čla­no­va. Na­rav­no, pri to­me sva­ka od njih mo­ra da vo­di ra­ču­na da ne od­stu­pa od svo­jih pro­gram­skih ci­lje­va ka­ko ne bi doš­la u ko­li­zi­ju sa za­kon­skom re­gu­la­ti­vom. Za pri­mjer mo­že­mo uze­ti pro­fe­si­o­nal­na udru­že­nja ko­ja oku­plja­ju in­di­vi­due  pro­fe­si­o­nal­ce i pro­fe­si­o­nal­na udru­že­nja ko­ja oku­plja­ju pro­fit­ne or­ga­ni­za­ci­je u od­re­đe­noj pri­vred­noj gra­ni. Po­ten­ci­jal­ni iz­vo­ri iz ko­jih ove dvi­je vr­ste udru­že­nja mo­gu obez­bi­je­di­ti do­dat­ne iz­vo­re pri­ho­da su:

SajmoviKonferencije

Programi kontinuiranog obrazovanja

Časopisi

Pretplata

Prodaja reklamnih mjesta

Posebne publikacije

Istraživanja,

Nezavisne studije

Knjige

Obrazovni materijali

Adresari

Sponzorstva

Konferencijske aktivnosti i pogodnosti

Publikacije

Umrežavanja

Radne i diskusione grupe

Istraživanja/Statistika

Programi sertifikacije

Grantovi

Vladini

Privatni

Fondacije

Marketing događaja

Proizvodi nastali na određenim događajima

Kasete (audio i video)

CD-ROM

Izvještaji sa konferencija

Web stranice

Diskusione grupe

Reklamiranje banera

Objavljivanje konkursa za posao

Prodaja mail lista

Snabdijevanje skladišta

Franšizne aktivnosti

Podjela troškova između više subjekata

 

 Prikaz br. 3-1: Potencijalni izvori prihoda[1]

Obez­bje­đi­va­nje pri­ho­da je sa­mo jed­na kom­po­nen­ta odr­ži­vog raz­vo­ja. Dru­ga bit­na kom­po­nen­ta je upra­vlja­nje troš­ko­vi­ma ne­pro­fit­ne or­ga­ni­za­ci­je. Pla­ni­ra­nje sva­ke ak­tiv­no­sti, a po­seb­no onih pro­gra­ma ko­ji se uvo­de po pr­vi put, tre­ba bi­ti de­talj­no ka­ko u po­gle­du sa­me atrak­tiv­no­sti pro­gra­ma za član­stvo ta­ko i pro­cje­ne troš­ko­va ko­ji će na­stu­pi­ti nje­go­vom re­a­li­za­ci­jom. “Sva­ki pri­hod je do­bar pri­hod”, zam­ka je u ko­ju če­sto upa­da­ju mno­ge or­ga­ni­za­ci­je. U mno­gim slu­ča­je­vi­ma po­je­di­ni pro­gra­mi, ko­ji se re­a­li­zu­ju, do­no­se vi­še šte­te ne­go ko­ri­sti. Na­rav­no, ni­je po­greš­no, u ne­kim slu­ča­je­vi­ma, or­ga­ni­zo­va­ti ak­tiv­no­sti ko­je, sa fi­nan­sij­ske tač­ke gle­diš­ta, ne­će “po­kri­ti sa­me se­be”. Ta­kve ak­tiv­no­sti obič­no do­no­se be­ne­fit or­ga­ni­za­ci­ji na in­di­rek­tan na­čin, obič­no kroz sti­ca­nja bo­ljeg imi­dža. Ali i ta­kve ak­tiv­no­sti mo­ra­ju bi­ti pla­ni­ra­ne i odr­ža­va­ne spo­ra­dič­no. Pro­gra­mi ko­ji re­dov­no “do­pri­no­se” sla­blje­nju fi­nan­sij­ske sli­ke or­ga­ni­za­ci­je mo­ra­ju se, u in­te­re­su sa­me or­ga­ni­za­ci­je i nje­nih čla­no­va, eli­mi­ni­sa­ti. U pri­ka­zu br. 3-2 na­vo­di se li­sta pi­ta­nja na ko­ja bi me­na­dže­ri ne­pro­fit­nih or­ga­ni­za­ci­ja tre­ba­lo da da­ju od­go­vor pri­li­kom oda­bi­ra iz­vo­ra pri­ho­da.

–         Ko­ja je mi­si­ja va­še or­ga­ni­za­ci­je?

–         Ko­ja je vi­zi­ja va­še or­ga­ni­za­ci­je?

–         Ko­ji su stra­teš­ki ci­lje­vi de­fi­ni­sa­ni za va­šu or­ga­ni­za­ci­ju?

–         Ko su va­ši čla­no­vi ili dru­gi be­ni­fi­ci­ja­ri?

–         Da li su u mo­guć­no­sti da pla­te va­šu uslu­gu? Da li su volj­ni da je pla­te? Ako ne, zaš­to?

–         Šta mo­že­te uči­ni­ti da na­do­gra­di­te po­sto­je­će uslu­ge? Ko­ji re­sur­si su po­treb­ni za to?

–         Ko­je no­ve pro­gra­me/uslu­ge mo­že­te obez­bi­je­di­ti da bi­ste po­ve­ća­li vri­jed­nost or­ga­ni­za­ci­je i iz­gra­di­li lo­jal­nost čla­no­va? (raz­mi­sli­te o po­je­di­nim slič­nim gru­pa­ma, a ne sa­mo o po­sto­je­ćim čla­no­vi­ma)

–         Ko­je do­dat­ne edu­ka­tiv­ne, stru­kov­ne ili pro­fe­si­o­nal­ne in­for­ma­ci­je mo­že va­ša or­ga­ni­za­ci­ja po­nu­di­ti čla­no­vi­ma?

–         Ko ovi­si o uslu­ga­ma ko­je va­ši čla­no­vi pru­ža­ju? Ko su kli­jen­ti va­ših čla­no­va, u ši­rem smi­slu?

–         Šta mo­že­te uči­ni­ti da pri­bli­ži­te svo­je član­stvo i od­re­đe­ne gru­pe?

–         Da li su vaš me­nadž­ment i član­stvo sprem­ni da se po­ve­zu­ju sa dru­gim slič­nim gru­pa­ma? Ako ne, ka­ko ih mo­že­te mo­ti­vi­sa­ti?

–         Da li će vaše nove velike ideje biti finansijski opravdane? Profitabilne? Ako ne, da li su dovoljno vrijedne da opravdaju povećanje članarine ili da privuku drugu vrstu podrške van organizacije?

Prikaz br. 3-2: Lista pitanja za odabir izvora prihoda[2]

 

 

 Beleške

[1] The Complete Guide to Nonprofit Management, 2nd ed., Smith, Bucklin & Associates, Inc., edited by Robert H. Wilbur, John Willey & Sons, Inc., 2000, str. 86.

[2] Isto, str. 95.

 

Detaljnije u udžbeniku Menadžment neprofitnih organizacija