Kao i u životu tako i u poslu uspjeh ne dolazi sam po sebi. Organizacije koje znaju šta žele, znaju da moraju da definišu svoje ciljeve i da osmisle način kako do tih ciljeva i da dođu. Bez jasne vizije o svojoj budućnosti, napredak je splet samo slučajnosti i sretnih okolnosti, koji u najvećem broju slučajeva ostaje samo uzaludna težnja. Kako bi stigli tamo gdje žele, za organizacije je neophodno da osmisle i identifikuju svoju misiju koja će služiti kao vodilja na putu ostvarenja ciljeva do koga se može doći jedino studioznim i strateškim planiranjem svake aktivnosti i radnje koju organizacija preduzima.
Planiranjem se trasira pravac rada, povećava efikasnost i efektivnost organizacije i utvrđuju standardi kontrole. Svaki od tri navedena razloga je od suštinske važnosti u ostvarivanju misije organizacije. Kada nosioci aktivnosti znaju šta i kako treba da rade da bi se postigao zadani organizacioni cilj, oni svoje ponašanje i aktivnosti usmjeravaju u željenom pravcu. Na taj način se gubi “prazan hod” u radu jer se suvišne radnje eliminišu, što dovodi do smanjenja nepotrebnih aktivnosti i troškova. Na kraju, kada imate zadane, mjerljive ciljeve i standarde, proces kontrole je objektivan i koristan kako za organizaciju tako i za zaposlene, jer nedvosmisleno ukazuje na eventualne devijacije i omogućava menadžmentu da utvrdi neophodne korektivne mjere i akcije.
Strateško planiranje je menadžerska alatka kojom se utvrđuju izbori između više mogućnosti kako bi se došlo do one optimalne koja će dovesti do ispunjenja organizacione misije. To je proces u kome se utvrđuju ciljevi i biraju adekvatne strategije pomoću kojih će se zadani ciljevi i ispuniti. Dakle, riječ je o organizovanom naporu da se donesu adekvatne odluke i definišu aktivnosti koje će voditi organizaciju ka projektovanom cilju uvažavajući njenu sadašnju poziciju, želje i mogućnosti i kombinujući i koristeći sve raspoložive resurse na optimalan način.
Donošenje odluka je kompleksan proces kome se mora pristupiti krajnje obazrivo i promišljeno. Čovjek u toku života donese bezbroj različitih odluka. Neke donosi mahinalno, rutinski, a neke s punom pažnjom i brigom. Većina tih odluka je od suštinske važnosti za njegovu egzistenciju i njegov uspjeh u životu, jer one opredjeljuju njegove aktivnosti u budućnosti. Organizacija, kao ”živ organizam”, takođe zavisi od kvaliteta odluka koje donose njeni menadžeri. Kvalitet tih odluka opredjeljuje budući rad organizacije i njenu efikasnost. U kojoj mjeri će ona uspjeti da zadovolji svoje ambicije zavisi od niza faktora, a prije svega od kvaliteta odluka i načina na koji ih donosi.
Donošenje odluka u neprofitnim organizacijama zavisi od šest kompleksnih faktora:[1]
- Neopipljivost usluga,
- Slab uticaj klijenata,
- Jaka ali više profesionalna nego organizaciona privrženost zaposlenih,
- Ometanje menadžmenta organizacije od strane davaoca resursa,
- Uzdržanost od upotrebe kažnjavanja i nagrađivanja,
- Uticaj harizmatičnog lidera i/ili organizacione mistike na izbor pojedinih opcija.
Zajedno, ovih šest faktora utiču na slabljenje procesa donošenja odluka i dovode do neefikasnosti i neefektivnosti neprofitnih organizacija.[2] Menadžersko donošenje odluka ne smije biti izloženo bilo kakvim negativnim uticajima. Ono mora biti razumno i racionalno kako bi i same odluke bile optimalne. Da bi proces donošenja odluka bio racionalan moraju se ispuniti određene pretpostavke:
- Problem je identifikovan a prioriteti određeni,
- Postoje sve relevantne informacije,
- Treba postići jedan, dobro definisan cilj,
- Druge mogućnosti i posljedice su poznate,
- Ne postoji uticaj na donosioca odluka,
- Nagrađivanje i kažnjavanje se provodi u skladu sa rezultatima rada.
Kvalitetno donesena odluka je ključ dobrog planiranja. Pored toga, za organizacije je u procesu planiranja neophodno da raspolaže relevantnim informacijama, kao što je u prethodnom pasusu navedeno, da neprestano istražuju, modifikuju i testiraju strategije u upotrebi, da razviju adekvatne strategijske planove, da imaju razvijene planove vezane za ljudske resurse i informacione tehnologije, da ustanove efikasne procedure za zapošljavanje i trening zaposlenih, i slično.
Proces strateškog planiranja
Proces strateškog planiranja se zasniva na detaljnom pregledu i procjeni misije organizacije. Neka od pitanja koja mogu pomoći menadžmentu organizacije u procesu strategijskog planiranja su:[3]
- Šta je suština organizacije? Šta je čini jedinstvenom?
- Koje su osnovne vrijednosti i vjerovanja njenih stejkholdera?
- Koja je njena misija? Kome služi? Treba li se misija dopuniti?
- Šta organizacija radi najbolje, i u kakvoj je to vezi sa onim što je potrebno uraditi?
- Koje su snage? Koje su slabosti?
- Šta je ključ uspjeha organizacije?
- Od faktora koji je čine drugačijom, šta se mijenja u okruženju a šta radi konkurencija?
- Kako organizacija zaista može napraviti razliku u životima stejkholdera i u društvu?
- Koje aktivnosti se isplate preduzeti i kojima se treba posvetiti u naredne tri godine? Pet godina?
- Šta se mora uraditi da bi se strategija implementirala?
Krajnji ishod ili rezultat strateškog planiranja je strateški plan. On treba da odražava realne mogućnosti organizacija a nikako njenu listu želja. Ta realnost treba da bude postignuta objektivnim sagledavanjem trenutnog činjeničnog stanja i faktora, kako unutar organizacije tako i u okruženju, ali i realnog i objektivnog anticipiranja događaja u budućnosti. Strateški plan treba da hronološki odslika buduće aktivnosti organizacije u svim njenim segmentima. Strateški plan treba da:[4]
- Utvrdi prioritete organizacije,
- Rasporedi ljudske i finansijske resurse za ispunjenje definisanih ciljeva,
- Procijeni da li se ciljevi ispunjavaju, i
- Utvrdi načine na koji će se ocjenjivati programi, osoblje i resursi.
Brojni faktori utiču na kvalitet planiranja u neprofitnoj organizaciji a najznačajniji su:[5]
- Obezbjeđivanje podrške i obaveza lidera u organizaciji,
- Uključivanje lidera, osoblja i ostalih stejkholdera,
- Identifikovanje konsultanta,
- Provođenje analize okruženja,
- Planiranje i održavanje sastanka sa ključnim liderima i osobljem,
- Ispitivanje posljedica strateškog plana na trenutne programe i strukture organizacije.
Navedeni elementi bi trebalo da se imaju na umu u toku cijelog procesa kako bi se izbjegle eventualne neželjene reakcije pojedinaca a samim tim usporavanje procesa. Sam proces strateškog planiranja obuhvata aktivnosti: identifikovanja misije organizacije, SWOT analizu, formulisanje strategija, implementaciju i ocjenu strategija.
Kreiranje organizacione misije
Misija organizacije mora biti koncizna, nedvosmislena i mora artikulisati želje i ciljeve organizacije. Ona opisuje svrhu, odnosno opis zbog čega neka organizacija postoji, rezultat njenog postojanja, vrstu posla kojim se bavi kao i vrijednosti i vjerovanja koja vladaju u organizaciji. Pojam koji se uglavnom veže za pojam misije je vizija organizacije. Vizija predstavlja slikovit opis onog što želi da se postigne potpunim ispunjenjem misije. Tipične komponente misije neprofitnih organizacija sadržane su u slijedećoj tabeli[6].
Svrha: Koja je svrha postojanja vaše neprofitne organizacije?
Potrebe: Koje potrebe organizacija zadovoljava? Teritorija: Gdje je, geografski gledano, organizacija konkurentna? Filozofija: Koja su osnovna uvjerenja, vrijednosti, aspiracije i etički prioriteti organizacije? Koncept organizacije: Koje su suštinske kompetentnosti organizacije? Pozitivan javni imidž: Kakvo je mišljenje javnosti o vašoj organizaciji? Briga o ljudskim resursima: Da li organizacija smatra da su ljudski resursi važan faktor? |
Prema Brajsu (Bryce), dobar tekst misije treba da sadrži sljedeće četiri karakteristike:[7]
- Društveni ugovor između organizacije (i njenih članova) i društva, u širem smislu riječi, kojim se navodi svrha organizacije i ono čemu ona teži da ostvari kao i zajedničke vrijednosti, vjerovanja i aspiracije.
- Trajnost u smislu da je misija usvojena sa duži rok i da neće biti nepotrebnih izmjena,
- Jasnoća u formulaciji, gdje je jasno navedena svrha organizacije,
- Odobravanje u smislu da se misija doživljava kao legitimna i relevantna od strane ključnih stejkholdera i da je u skladu sa zakonskom regulativom.
SWOT analiza
Prilikom formulisanja strateškog plana neophodno je izvršiti internu i eksternu analizu. Analiza internog i eksternog okruženja u teoriji je poznata kao SWOT analiza.
Internom analizom stiče se jasna slika o resursima organizacije kako finansijskim tako i tehnološkim, ljudskim i slično. Na osnovu nje organizacija dolazi do saznanja o aktivnostima koje dobro obavlja i resursima sa kojima raspolaže, odnosno spoznaje svoju snagu. Ukoliko organizacija posjeduje neke rijetke ili jedinstvene resurse onda se može reći da ona ima određenu suštinsku kompetentnost. Isto tako, interna analiza omogućava organizaciji da spozna svoje slabosti, odnosno da uvidi koje su to aktivnosti koje se ne obavljaju dobro i koji su to resursi sa kojima ne raspolaže.
Kao što je interna analiza važna za sagledavanje snaga i slabosti organizacije tako je i eksterna analiza bitna za utvrđivanje šansi i prijetnji. Menadžeri u nekoj organizaciji moraju neprestano da vrše eksternu analizu kako bi bili upoznati sa aktivnostima kako konkurencije tako i ostalih eksternih faktora koji mogu uticati na rad organizacije, kao što su npr. ekonomski i tržišni uslovi, politički faktori, vrijednosti i društvene norme u datom okruženju, konkurencija, socioekonomski i demografski faktori, zakonska regulative i mogućnost dobijanja grantova i donacija iz različitih izvora. Nakon toga, oni utvrđuju svoje šanse, odnosno pozitivne trendove eksternog okruženja koji se mogu iskoristiti za daljnji rast, razvoj i prosperitet organizacije, i prijetnje, negativne trendove koji mogu da umanje efikasnost organizacije.
Analiza sama za sebe nije od velike koristi. Njena svrha se ogleda ne samo u sagledavanju činjeničnog stanja i trendova već i blagovremenom djelovanju. Menadžeri neprofitnih organizacija koji strateški razmišljaju, mogu, moraju i treba da razviju takve mehanizme koji će im omogućiti kontinuirano praćenje šansi, prijetnji, snaga i slabosti i promptno reagovanje u skladu sa datom situacijom.
Formulisanje strategija
Nakon završetka SWOT analize donosioci odluka raspolažu informacijama o pozitivnim i negativnim aspektima eksternog i internog okruženja. Ukoliko utvrđene snage neke organizacije predstavljaju konkurentsku prednost, onda možemo da kažemo da je organizacija na dobrom putu da ostvari svoje ciljeve i ispuni svoju misiju. Ukoliko se analizom došlo do zaključka da postoje negativni trendovi u nekom od organizacionih dijelova, odnosno ukoliko su ustanovljene pojedine slabosti, može se pristupiti promjeni pojedinih strategija koje nisu dale zadovoljavajuće rezultate.
Organizacije identifikuju i utvrđuju određene strategije kako bi mogle da djeluju po određenim pitanjima. Svaki od funkcionalnih dijelova organizacije ima svoje strategije kojima ispunjava svoje ciljeve a samim tim pomaže cjelokupnom sistemu, odnosno organizaciji, da izvrši svoj jedinstveni i zajednički cilj i da ispuni misiju.
U zavisnosti od nivoa menadžmenta, u neprofitnim organizacijama, kao i u profitno orijentisanim, dizajniraju se tri vrste strategija: funkcionaln, konkurentske i korporativne strategije. Funkcionalne strategije su kratkoročne strategije, do jedne godine, usmjerene na ciljeve i aktivnosti različitih organizacionih i operativnih područja. Konkurentske strategije imaju za cilj da definišu metode i tehnike koje će organizacija koristiti kako bi izgradila i dugoročno održala organizacionu konkurentnost na tržištu. Korporativne strategije su strategije koje se bave dugoročnim pitanjima, kao što su, na primjer, za organizacije koje se bave sa više djelatnosti, izbor djelatnosti i njihov međusobni odnos, pravci razvoja i slično. Ovim strategijama se utvrđuju vrste djelatnosti kojima organizacija želi da se bavi.
Jedan od pristupa da se formulišu strategije jeste “proces iz pet dijelova”. Prema ovom pristupu planeri daju odgovore na sljedećih pet pitanja o svakom od identifikovanih problema:[8]
- Koje praktične mogućnosti ili vizije možemo upotrijebiti prema ovom strateškom pitanju kako bismo ispunili cilj ili realizovali ovaj idealizovani scenario?
- Koje su prepreke u realizaciji ovih mogućnosti ili idealizovanih scenarija?
- Koje glavne preporuke možemo uputiti da bismo postigli ove mogućnosti direktno ili kako bismo prevazišli prepreke za njihovu realizaciju?
- Koje glavne aktivnosti (sa postojećim osobljem sa postojećim opisom radnog mjesta) moraju biti preduzete u toku sljedeće godine (ili dvije godine) da bi se implementirale glavne preporuke?
- Koji se koraci moraju preduzeti u toku sljedećih šest mjeseci da bi se implementirale glavne preporuke i ko je odgovoran za koji korak?
Kada se dođe do odgovora na postavljena pitanja, tim za strateško planiranje je u poziciji da donese sud o strategijama koje će se koristiti, sagledavajući:
- Šta je stvarno razumno?
- Gdje se mogu kombinovati predlozi, aktivnosti i koraci?
- Da li su neke od preporuka, aktivnosti ili koraka u kontradikciji, i ako jesu, šta se može uraditi?
- Na šta smo se spremni obavezati u narednih godinu dana?
- Koji su to koraci koji bi trebalo da se preduzmu u narednih šest mjeseci kako bi strategija ispunila očekivanja?[9]
Implementacija i ocjena strategija
Bez obzira na to koliko truda uložili u formulisanje strategije, strategija je dobra onoliko koliko se pravilno implementira. Neimplementirana strategija, ili nepravilno implementirana strategija, nije ništa drugo do obična ideja. Na kraju, kada proces implementacije bude završen, strategija se mora evaluirati, odnosno moraju se uporediti rezultati sa očekivanjima.
Mnoge neprofitne organizacije potroše enormnu količinu vremena na proces strateškog planiranja. Međutim, samo rijetke uspiju provesti u djelo svoje planove. Kako bi se ovo izbjeglo neophodno je, prije svega, obezbijediti podršku relevantnih faktora odlučivanja, kvalitetnu komunikaciju, privrženost svih učesnika u procesu implementacije kao i razviti timski duh među njima.
Bez podrške relevantnih faktora u procesu odlučivanja, proces strateškog planiranja predstavlja borbu sa vjetrenjačama. Otpor bilo kakvim promjenama je uobičajen i na njega treba uvijek biti spreman. Ljudi, po prirodi stvari, nisu skloni promjenama. I sama pomisao na promjene kod mnogih stvara odbojnost, koja je najčešće prouzrokovana strahom od novog, nepoznatog i neizvjesnog. Za mnoge promjena znači i rizik, na koji nisu svi spremni. Ljudi su skloni držati se ustaljenog načina života i rada, rizikujući samo kad moraju i ne razmišljajući dovoljno o tome da kasno sprovedene promjene nisu ništa bolje od nesprovedenih.
Uspješno komuniciranje je osnova za dobar i kvalitetan rad neprofitne organizacije. Rad većeg ili manjeg broja ljudi u velikoj mjeri zavisi od načina prenošenja informacija. Ako je sistem prenosa informacija adekvatan, i efikasnost je veća. Neadekvatno prenesene informacije mogu da dovedu do kolapsa u radu i do udaljavanja od postavljenih ciljeva. Da bi implementatori mogli uspješno komunicirati potrebno je da ovladaju osnovnim vještinama iz oblasti komuniciranja. U interesu je svake organizacije da u početku, ali i u toku rada, organizuje posebne kurseve kako bi se nivo i način komuniciranja poboljšao i unaprijedio. Ovo je bitno iz dva razloga: 1) da bi se ovladalo neophodnim vještinama kako bi se željena informacija prenijela, i 2) kako bi se unaprijedili međuljudski odnosi.
Privrženost svih učesnika u procesu implementacije je od izuzetne važnosti. Da bi se obezbijedila neophodna ”doza” privrženosti neophodno je upoznati sve učesnike u radu o koristi koju će organizacija imati po završetku implementacije, o njihovoj ličnoj koristi i o posljedicama u slučaju neuspjeha. Ukoliko se vodi ispravna politika nagrađivanja ljudskih resursa, tada je posao uveliko olakšan, jer postojeći pravilnici predviđaju u kojim slučajevima pojedinci treba da budu dodatno stimulisani.
Bez razvijenog timskog duha u realizaciji kompleksnijih zadataka teško je očekivati pozitivan rezultat. Malo je pojedinaca koji ”vrijede i rade kao drugih pet zajedno”. Bez saradnje, povjerenja i podrške zaposleni ne mogu da funkcionišu. Kao i u običnom životu tako i u radu, povjerenje se teško stiče, još teže održava, a lako gubi. U kontekstu timskog rada, povjerenje se može definisati kao vjerovanje da će ljudi od kojih zavisi posao ispuniti očekivanja, te da će iskazati volju da djeluju pouzdano, u cilju ostvarivanja ciljeva organizacije, ne nanoseći štetu ni organizaciji ni njenim članovima. To je jedna od osnovnih pretpostavki za uspješan i produktivan rad. Takvo ubjeđenje kod ljudi stvara osjećaj sigurnosti i želju za timskim radom. U neprofitnim organizacijama u kojima zaposleni uspiju izgraditi zadovoljavajući nivo povjerenja rad je efikasniji, informacije se razmjenjuju slobodnije, bez straha kako će se upotrijebiti i da li će se zloupotrijebiti, problemi se dijele i zajednički rješavaju, a greške se ne prikrivaju. U suprotnom, između zaposlenih nema razmjene informacija (što uveliko umanjuje njegovu efikasnost i pojačava sumnju između njegovih članova), nema saradnje i osjećaja pripadnosti organizaciji, greške se prikrivaju, a na aktivnosti bilo kog člana se gleda sa rezervom i nepovjerenjem.
Tek po obezbjeđivanju navedenih pretpostavki može se optimistički gledati na sam proces implementacije. Kako bi bili sigurni da je strategija odgovorila svim zahtjevima i potrebama, potrebno je izvršiti detaljnu procjenu. U tom smislu neprofitne organizacije mogu koristiti sljedeće pokazatelje: 1) reakcije stejkholdera, 2) postignute efekte i 3) analizu troškova i koristi. Reakcija stejkholdera podrazumijeva obavljanje razgovora s njima da bi se saznalo njihovo mišljenje o prednostima implementirane strategije. Postignuti efekti se utvrđuju procjenjivanjem output-a u pravilnim vremenskim razmacima, i na kraju analiza troškova i koristi sprovodi se poređenjem troškova sa ostvarenim koristima. Ovo posljednje je možda i najkompleksnije, jer mnogi pozitivni efekti mogu da nastupe tek u nekom narednom periodu.
Bilješke
[1] Zietlow, John, Hankin, Jo Ann, Seidner, Alan: Financial management for nonprofit organizations – policies and practices, John Wiley & Sons, Inc., Hoboken, New Jersey, 2007, str. 48.
[2] Isto.
[3] The Complete Guide to Nonprofit Management, 2nd ed., Smith, Bucklin & Associates, Inc., edited by Robert H. Wilbur, John Willey & Sons, Inc., 2000, str. 4.
[4] Isto, str. 5.
[5] Isto.
[6] Prilagođeno i modifikovano prema F. David, Stretegic Management, osmo izdanje, Upper Saddle River, NJ: Prentice Hall, 2001, str. 65–66.
[7] Anheir, Helmut: Nonprofit Organizations – theory, management, policy, Routledge, Oxon, 2005, str. 178–179.
[8] Modifikovano prema: Bryson, M. John: citirano djelo, str. 200–201.
[9] Bryson, M. John: citirano djelo, str. 202.
Detaljnije u udžbeniku Menadžment neprofitnih organizacija