Profitne organizacije su daleko prije neprofitnih uvidjele značaj marketinga za poslovanje. Pedesetih godina prošlog vijeka profitno orijentisane organizacije su počele ozbiljnije prilaziti pitanjima koja se tiču potreba potrošača. Za neprofitni sektor tada to i nije bilo potrebno. Broj neprofitnih organizacija nije bio prevelik a one same nisu imale jaku konkurenciju. Međutim, povećavanjem broja neprofitno orijentisanih organizacija počela se javljati potreba za sticanjem konkurentske prednosti na tržištu. Sedamdesetih godina, suočavajući se po prvi put sa pojavom jače konkurencije, neprofitne organizacije su počele da veću pažnju poklanjaju potrebama potrošača kako bi mogli da im izađu u susret i da u tom budu brže i bolje od konkurencije, kako bi maksimizirali svoju prednost u procesu ostvarivanja organizacionih ciljeva i misije. Naravno, ne treba pogrešno shvatiti da neprofitne organizacije nisu uopšte koristile marketing. Marketing je korišten ali po prvi put on je počeo da postaje alat na osnovu koga su se osmišljavali ciljevi, strategija i programi.
Značaj i proces upravljanja marketingom
Upravljanje marketingom neprofitnih organizacija je proces kojim se usmjeravaju aktivnosti organizacije kako bi se zadovoljile potrebe pojedinaca, interesnih grupa i društva u cjelini a samim tim i potrebe organizacije. Za organizaciju je bitno postojanje tri nivoa kompetentnosti u upravljanju marketingom: responzitivni, anticipativni i kreativni marketing[1]. Responzitivni marketing pretpostavlja reagovanje na potrebe i zahtjeve klijenata, anticipativni marketing podrazumijeva predviđanje budućih događaja i prilagođavanje njima prije negoli se dogode, dok kreativni marketing kreira proizvode, kod neprofitnih organizacija programe, i na taj način stvara tržište ne čekajući da se nešto desi.
Kao što smo rekli, menadžeri neprofitnih organizacija uvidjeli su potrebu većeg i intenzivnijeg korišćenja marketinga kako bi organizacija mogla efikasnije da izvrši svoju misiju. Efikasna upotreba marketinga u neprofitnim organizacijama donosi sljedeće koristi:[2]
- Veće zadovoljstvo klijenata – efektivan marketing je orijentisan prema korisnicima i naglašava važnost utvrđivanja i zadovoljavanja potreba klijenata.
- Povećano učešće klijenata – efektivan marketing nastoji da svojim aktivnostima poveća učešće ciljne grupe pružajući im mogućnost da prisustvuju različitim dešavanjima u periodu koji je njima prikladan i pogodan (doba dana, godine i slično).
- Bolje privlačenje tržišnih resursa – kako bi služili svojoj ciljnoj grupi, neprofitne organizacije moraju privući resurse, kao što su volonteri, donatori, sponzori i slično, na način da im pokažu da postoji određena potreba i da ih uvjere da imaju odgovarajuće planove i programe kako bi te potrebe i zadovoljili.
- Veća efikasnost – neprofitne organizacije koje, po pravilu, raspolažu ograničenim finansijskim sredstvima moraju izvući maksimum uz minimalne troškove.
Organizacije postoje kako bi zadovoljile svoje potrebe kroz zadovoljenje potreba klijenata. Stavljanje klijenata na prvo mjesto i razvijanje adekvatnih programa na osnovu potreba i želja tržišta trebalo bi da bude suština i osnovni cilj svake neprofitne organizacije.
Identifikovanje tržišta i potreba
Poznavanje tržišta i njegovih potreba je od krucijalnog značaja za funkcionisanje svake organizacije pa tako i neprofitne. Do informacija o tržištu, odnosno sadašnjim i potencijalnim klijentima može se doći na različite načine, bilo da koristi vlastite izvore istraživanja bilo da se za izvore koriste postojeća istraživanja, iskustva i znanja srodnih organizacija, različitih državnih agencija, univerziteta, instituta, profesionalnih udruženja i slično.
U više navrata korišten je termin ciljna grupa. Taj termin označava skupinu ljudi koji dijele neke zajedničke stavove, vrijednosti, interesovanja i slično. Jedna obrazovna institucija, recimo, ima svoje tržište iz koga regrutuje buduće studente. Među studentima imamo, na primjer, maturante ali i druge osobe koje žele da iz određenih razloga nastave svoje školovanje. Među tom drugom grupom imamo one koji su u radnom odnosu i one koji nisu. Među ovim prvima se nalaze oni koji rade samo jutarnju ili samo popodnevnu smjenu, itd. Tržište se ne može posmatrati kao jedna cjelovita slika već prije kao jedna velika slagalica sastavljena od mnogo različitih ali kompaktnih dijelova. Svaki od tih dijelova može biti dio slagalice samo ako se postavi na odgovarajuće mjesto. U prevodu, svako tržište je sastavljeno od sitnih segmenata, podtržišta koja imaju svoje specifičnosti. Te specifičnosti su izražene u vidu određenih interesa ili stavova. Razgrađivanje jednog tržišta na njegove sitnije dijelove, manje interesne grupe, naziva se segmentacijom tržišta.
Segmentacija tržišta ukazuje na postojanje različitih potreba, zahtjeva i preferencija klijenata, na različiti stepen zadovoljenja potreba pojedinih klijenata i postojanja dijelova tržišta čije potrebe nisu zadovoljne. Tako segmentacija dovodi do jasnijeg sagledavanja i potpunijeg dugoročnog zadovoljenja potreba potrošača, kao i do manjeg direktnog konfrontiranja sa konkurencijom.[3]
Kada se identifikuje tržište, potrebno je pristupiti utvrđivanju potreba tog tržišta. To je proces koji se zasniva na studioznom ispitivanju svih relevantnih karakteristika tržišta a nikako na pretpostavkama menadžmenta. Taj proces može biti dug i skup ali za organizaciju ne predstavlja trošak već investiciju. Informacije o tržištu, odnosno sadašnjim i potencijalnim klijentima koje mogu biti relevantne za neprofitnu organizaciju su:
- Dob,
- Pol,
- Rasa,
- Prebivalište (urbano, ruralno),
- Socioekonomski nivo,
- Religija,
- Zanimanje,
- Veličina porodice,
- Obrazovanje,
- Hobiji,
- Nivo znanja o organizaciji,
- Očekivanja od organizacije,
- Druge organizacije u kojima participiraju,
- Korišteni proizvodi/usluge,
- Nivo zadovoljstva.[4]
Nepoznavanje tržišta je kao hodanje u mraku. Fokusiranje na pogrešne radnje ne dovodi do željenog cilja a organizacije se nepotrebno iscrpljuju, ponajprije finansijski. Iako istraživanje tržišta može biti dugotrajno, ono se na kraju isplati.
Procjenjivanje okruženja
Prije preduzimanja određenih marketinških aktivnosti, menadžment neprofitne organizacije bi trebalo da sagleda i razumije poslovno okruženje, sadašnje i potencijalno, u kome će nuditi svoje programe i usluge. Okruženje u kome organizacija djeluje, istovremeno pruža određene mogućnosti ali i prijetnje. Efikasno praćenje okruženja omogućava organizaciji da iskoristi određene šanse pod uslovom da se potencijalne prijetnje izbjegnu, odnosno da se njihov negativan uticaj eliminiše ili umanji do one mjere u kojoj organizaciji ne predstavlja značajnu opasnost. Kako bi se te opasnosti u budućnosti i izbjegle, neophodno je da organizacija kontinuirano prati stanje na tržištu, da mu se prilagođava i da ga, ukoliko je to moguće, prilagođava svojim potrebama.
Kada se govori o procjeni okruženja, tada se misli na sagledavanja eksternog i internog okruženja, odnosno vanjskih i unutrašnjih faktora koji mogu da utiču na implementaciju određenih projekata i programa.
Elementi koji se mogu pojaviti kao barijere u toj implementaciji, kada je riječ o eksternom okruženju, najčešće se manifestuju u vidu:
- različitih zakona i propisa,
- političke situacije,
- demografskih promjena,
- konkurencije,
- klijenata,
- donatora i sponzora,
- tehnološkog razvoja društva,
- kulturoloških i religijskih ograničenja,
- društvenih normi, stavova i uvjerenja, i slično.
Drugim riječima, radi se o svim onim faktorima izvan organizacije koji na bilo koji način mogu da utiču na njenu efikasnost rada.
Za razliku od eksternog okruženja, na koje neprofitna organizacija u najvećem broju slučajeva ne može da utiče i da ga promijeni, interno okruženje, odnosno interni faktori koji utiču na efikasnost organizacije, podložni su promjenama. Tu se prije svega misli na:
- veličinu i moć organizacije,
- kompetentnost ljudskih resursa,
- tehnologije,
- misiju,
- stavove i norme,
- menadžment organizacije,
- kvalitet i cijenu programa i usluga,
- upravljanje troškovima,
- društvenu odgovornost,
- imidž u društvu, i slično.
Interni faktori u velikoj mjeri utiču na pozicioniranost organizacije, na njen imidž i na sposobnost da tržištu pruži ono što tržište treba. Može se desiti da, na primjer, neprofitna organizacija utvrdi da tržište treba određene obrazovne programe a da zbog nepostojanja odgovarajućih resursa ne može isti program da ponudi. Ili, može da ponudi ali cijenom i kvalitetom ne može da zadovolji te potrebe. Interni faktori u velikoj mjeri određuju konkurentsku snagu i prednost neprofitne organizacije u odnosu na neke druge organizacije. Za neprofitnu organizaciju, interni faktori su ključni za sticanje imidža i povjerenja među donatorima i klijentima a samim tim i za obezbjeđivanje sredstava za provođenje svojih programskih ciljeva i ispunjavanja misije.
Marketing strategija
Definisanje ciljeva i utvrđivanje strategija za njihovu implementaciju za neprofitne organizacije je od posebnog značaja jer većina njih djeluje u uslovima rapidnih promjena i brojne konkurencije. Konkurentsku prednost neprofitna organizacija može postići, između ostalog, i razvijanjem efektivnih marketing strategija koje su sastavni dio marketing plana.
Savremene organizacije formulišu strategije za tri glavna nivoa:
- Korporativni nivo – korporativna strategija (opšta strategija) odnosi se na izbor načina za ostvarivanje opštih ciljeva organizacije,
- Poslovni nivo – poslovne strategije obuhvataju odlučivanje na nivou strategijskih poslovnih jedinica ili divizija, i moraju biti usklađene sa opštom strategijom organizacije,
- Funkcionalni nivo – funkcionalne strategije formulišu strategijske opcije za posebna funkcionalan područja (marketing, finansije, ljudski resursi, itd.).[5]
Dakle, marketing strategija predstavlja jednu od poslovnih strategija. Ona predstavlja seriju aktivnosti koje treba da u nekom definisanom periodu rezultiraju konkurentnom prednošću organizacije. Strategija kao planska odluka kojom se određuje način rasta i razvoja treba da otvara nove pravce i ukazuje na nove mogućnosti na tržištu.[6] Koristi koje neprofitna organizacija ima od marketing strategija su:
- Podsjeća postojeće i potencijalne klijente na organizacionu misiju,
- Integriše viziju organizacije u viziju zajednice i društva onda kada se neprofitna organizacija percipira kao dio društvene zajednice,
- Obezbjeđuje lidersku ulogu u društvenoj zajednici,
- Demonstrira interes i želju organizacije da učestvuje u društvenim aktivnostima,
- Otvara vrata savezima i partnerstvima sa novim i jača partnerstva sa postojećim organizacijama.
Marketing miks je jedan od koncepata marketinga koji predstavlja set kontrolisanih i taktičkih marketinških instrumenata koji se koriste za ostvarivanje marketinških ciljeva na određenom tržištu a koji se u literaturi obično predstavljaju sa “4P”. “P” predstavlja početno slovo engleskih riječi product, price, place, promotion, u prevodu proizvod, cijena, mjesto i promocija. Kod neprofitnih organizacija proizvod se može tumačiti kao program koji organizacija planira da implementira. “4P” predstavlja tradicionalan marketing miks. Pored njega, često se u literaturi može pronaći termin prošireni marketing mix koji postojećih “4P” proširuje na “7P” sa people (ljudi), process (procesi), physical evidence (fizički dokazi). Kod neprofitnih organizacija marketing mix bi trebalo proširiti sa perception i principles. Dakle, marketing mix neprofitnih organizacija predstavlja se sa “9P”:
- product – proizvod, odnosno, kod neprofitnih organizacija program koji se nudi sadašnjim i potencijalnim klijentima u skladu sa njihovim potrebama;
- price – cijena je iznos koji klijenti plaćaju za određeni program. Određuje se na osnovu nekoliko faktora uključujući misiju, konkurenciju, troškove, i slično. Kod neprofitnih organizacija cijena ima još jedan aspekt a on se odnosi na iznos koji su donatori i sponzori spremni da plate kako bi se određena aktivnost realizovala;
- place – mjesto podrazumijeva lokaciju ili lokacije na kojima neprofitna organizacija realizuje svoje aktivnosti;
- promotion – promocija predstavlja skup napora i aktivnosti koje imaju za cilj da se određena usluga ili program približi sadašnjim ili potencijalnim korisnicima i da im ukaže na njegovu korist;
- people – ljudi koji su direktno ili indirektno uključeni u realizaciju određenih programa, počevši od zaposlenih, preko menadžmenta organizacije do klijenata;
- process – procesi predstavljaju procedure, mehanizme i aktivnosti koje organizacija provodi a koje utiču na zadovoljstvo klijenata;
- physical evidence – fizički dokaz predstavlja okruženje u kome je usluga pružena, odnosno stvari koje korisnik vidi i koje reflektuju sliku usluge koja želi da se pruži. Kod neprofitnih organizacija to može biti, na primjer, razni radni materijali koji se dijele polaznicima konferencije, rokovnici, olovke, fascikle i slično i svaka od ovih stvari treba da utiče na brendiranje organizacija;
- perception – percepcija predstavlja mišljenje javnosti o organizaciji. Za neprofitne organizacije ovo je možda i najbitnija komponenta jer od nje zavisi imidž organizacije, njena pozicioniranost; kako na tržištu u odnosu na klijente i konkurenciju tako i kod donatora.
- principles – principi predstavljaju dosljednost organizacije njenoj misiji i ciljevima.
Cilj je svake neprofitne organizacije da razvije adekvatan proizvod, odnosno program (product), koji treba da zadovolji potrebe određene klijentele, stvarajući osjećaj korisno uloženog novca i/ili vremena, i da bude u skladu sa misijom organizacije i njenim programskim ciljevima i načelima. Taj program treba, u cjenovnom smislu (price), biti pristupačan i mora zadovoljiti tri strane: klijente, kako bi služio svojoj namjeni, donatore, kako bi opravdao njihovo povjerenje i ulaganje, i organizaciju, kako bi mogla podmiriti troškove implementacije programa. Dizajnirani i ponuđeni program se mora izvesti na adekvatnoj lokaciji (place) koja pored osnovnih, najčešće nastavnih, treba da zadovolji i neke druge kriterijume, kao što su transport, atraktivnost, udobnost i slično. Ovi aspekti, ali i drugi, uzimaju se u obzir prilikom promocije (promotion) programa odnosno njegovog prezentovanja i približavanja ciljnoj grupi i pojedincima korišćenjem nekih od marketinških tehnika. Sve to treba da bude urađeno pomoću ljudi (people), kako onih koji su direktno ili indirektno uključeni u realizaciju programa, a koji raspolažu odgovarajućim znanjima, sposobnostima i vještinama tako i onih kojima je taj program namijenjen. U toku tog procesa moraju se zadovoljiti definisani standardi i procedure (process) kako bi se došlo do krajnjeg cilja, a to je zadovoljstvo klijenata. Do zadovoljstva klijenata se dolazi i obezbjeđivanjem adekvatnog fizičkog okruženja (physical evidence) u kome je usluga pružena, odnosno stvari koje korisnik vidi i koje reflektuju sliku usluge koja želi da se pruži a ima za cilj stvaranje brenda organizacija. Na taj način dolazi se i do željenog imidža, odnosno pozitivnog i poželjnog mišljenja javnosti koja organizaciju percipira (perception) na način na koji to njoj najviše odgovara. Za neprofitne organizacije koje drže do imidža pored ovog bitna je i dosljednost i principi (principles) u ostvarivanju njene misije koji itekako utiču i na klijente i na postojeće i potencijalne donatore. Organizacija koja troši povjerena sredstva nedomaćinski i nesvrsishodno ne može steći željeni kredibilitet u društvu.
Kontrola marketing aktivnosti
Kontrola je važna faza procesa upravljanja koju karakterišu dvije radnje: mjerenje onog što je postignuto, odnosno ostvareni učinak i poređenje sa onim što je planirano, odnosno propisani standard. Cilj kontrole je da obezbijedi da ostvareni rezultati budu u skladu sa planiranim. Kada je riječ o marketingu, kontrola predstavlja kontinuiran proces praćenja i usklađivanja marketing aktivnosti.
Da bi organizacija mogla sa uspjehom da izvrši kontrolu, neophodno je da se u toku planiranja postave precizni ciljevi i standardi. Ti standardi moraju biti realni. Preniski standardi smanjuju produktivnost, a previsoki motivaciju kod zaposlenih. Standardi, dakle, moraju biti precizni i mjerljivi. Pored definisanja standarda neophodno je utvrditi i dozvoljen stepen odstupanja odnosno prihvatljiv opseg varijacija. Taj stepen takođe mora biti jasan i nedvosmislen, a najčešće se izražava u procentima. Tako, na primjer, neprofitna organizacija može postaviti sebi za cilj da provede određeni edukativni program za 100 polaznika, s tim da je dozvoljena devijacija od, recimo, 5%. To znači da bilo koji broj polaznika između 95 i 105 zadovoljava propisani standard. Drugim riječima, 95 polaznika je minimalan broj kojim se obezbjeđuje troškovna efikasnost programa.
Nakon obavljenog procesa mjerenja učinka, organizacija može da nakon poređenja sa utvrđenim standardima: ne čini ništa, revidira standarde ili koriguje učinak. Ukoliko je ostvareni učinak u okviru propisanog prihvatljivog obima devijacija nije potrebno preduzimati nikakve mjere. Međutim, ukoliko se u procesu kontrole ustanovi veći stepen devijacija od propisanog, recimo -6%, neophodno je ili revidirati standarde ili korigovati učinak. Šta to znači? Na početku je rečeno da je važno da propisani standardi budu realni jer previsoki standardi su neostvarivi standardi i dovode samo do frustracija i demotivacije zaposlenih. Ukoliko menadžment ustanovi da su standardi postavljeni previsoko, tada ih treba revidirati. To znači da neprofitna organizacija nije objektivno mogla da zbog nekih realnih uslova regrutuje planirani broj polaznika. Ali ako se utvrdi da su standardi realno postavljeni i da je loš učinak uzrok nekih drugih faktora, tada je neophodno utvrditi pravi uzrok i tek potom preduzimati odgovarajuće radnje. Moguće je da lica zadužena za promociju nisu imala na raspolaganju potrebne resurse te zbog toga sama promocija nije dobro urađena. Ili, možda osobama zaduženima za promociju nije pružen zadovoljavajući trening, ili je jednostavno proces orijentacije i socijalizacije zaboravljen. U svim ovim slučajevima organizacija snosi odgovornost i nužno je da što prije otkloni sve one negativne elemente koji su doveli do slabog učinka. Naravno, postoji i mogućnost da iste te osobe nisu imale opravdanih razloga zbog čega posao nije urađen na adekvatan način. I u tom slučaju treba prvo primijeniti korektivne mjere prema zaposlenima, a tek onda, ako se loš učinak ponovi iz istih razloga, i represivne mjere.
Proces kontrole je u svakom slučaju od velike koristi organizaciji. On joj ne dopušta da se “izgubi” a da ne zna zbog čega se izgubila. Proces kontrole je završni, ali i najbitniji korak čiji nalazi će sugerisati organizaciji koju praksu ubuduće da promijeni a koju da ljubomorno čuva samo za sebe.
Bilješke
[1] Kotler, Philip: Reconceptualizing Marketing, European Management Journal No. 4, str. 36.
[2] The Complete Guide to Nonprofit Management, 2nd ed., Smith, Bucklin & Associates, Inc., edited by Robert H. Wilbur, John Willey & Sons, Inc., 2000, str. 57–58.
[3] Milisavljević, Momčilo, Maričić, Branko, Gligorijević, Mirjana: Osnovi marketinga, Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta u Beogradu, 2007, str. 260.
[4] The Complete Guide to Nonprofit Management, 2nd ed., Smith, Bucklin & Associates, Inc., edited by Robert H. Wilbur, John Willey & Sons, Inc., 2000, str. 62.
[5] Prilagođeno prema: Milisavljević, Momčilo, Maričić, Branko, Gligorijević, Mirjana: citirano djelo, str. 98.
[6] Isto, str. 100.
Detaljnije u udžbeniku Menadžment neprofitnih organizacija