Već smo u prvom poglavlju rekli da ukoliko bismo htjeli odrediti godinu “nastanka menadžmenta” onda bi to zasigurno bila 1911, kada je Tejlor objavio knjigu pod nazivom Principi naučnog menadžmenta zbog čega se smatra “ocem naučnog menadžmenta”. Ukoliko bismo htjeli utvrditi period nastanka projektnog menadžmenta, onda bismo se morali vratiti u pedesete godine prošlog vijeka kada je Henry Gantt razvio i uobličio tehnike projektnog menadžmenta za potrebe američkog ministarstva odbrane. Nakon ministarstva odbrane, ovim tehnikama su se počele služiti razne organizacije poput industrije automobila, filma i slično.
Zbog čega su brojne organizacije prigrlile tehnike i koncepte projektnog menadžmenta? U kontekstu sve snažnije konkurencije, u svim oblastima i privrednim granama, na projektni menadžment se gleda kao na najznačajniju vezu između organizacionih ciljeva i zadataka. On je, pored ostalog, i najbolje oružje za identifikovanje potreba i želja sve zahtjevnije klijentele.
Šta je to projektni menadžment? Projektni menadžment predstavlja skup tehnika, koncepata i procedura. On se oslanja na tri grupe aktivnosti: definisanje i organizovanja, planiranja, i praćenja i upravljanja.[1] Svaka od ove tri grupe aktivnosti ima svoje podaktivnosti, o kojima će naknadno biti riječi.
Uspješnost upravljanja projektom zavisi od toga koliko su postavljeni ciljevi jasni i precizni, kolika je posvećenost osoba zaduženih za upravljanje i na koji način se definisane aktivnosti koordiniraju. Dakle, da bi se projekat uspješno okončao potrebno je znati šta, ko, gdje, kako i s kojim resursima treba da radi.
Definisanje i organizovanje projekata
Velik broj projekata doživi fijasko ponajprije zbog toga što ciljevi nisu jasno i precizno definisani. Kao što smo u prethodnim poglavljima napomenuli, vrijeme utrošeno na planiranje nikad nije uzaludno. Kad je riječ o projektima, tada stara izreka “triput mjeri, jednom sijeci” u potpunosti ima smisla. Ključni koraci u definisanju i organizovanju projekta su: uspostavljanje projektne organizacije, definisanje projektnih parametara i planiranje projektnog okvira.[2]
Prvi od 14 Fajolovih principa menadžmenta sugeriše podjelu rada. Kao i u svakom poslu, tako je i kod pripreme projekata neophodno definisati nosioce aktivnosti, članove tima, njihove odgovornosti, finansiranje itd.
Mada su za provođenja projekta svi članovi koji rade na njemu važni, posebna pažnja treba da se pokloni izboru menadžera projekta. Neprofitne organizacije uglavnom teže tome da menadžer projekta bude lice sa kompetencijama vezanima za sam projekat. To je poželjno ali nije nužno. Ono što čini dobrog menadžera projekta su prije svega njegove liderske i ljudske karakteristike. Menadžer projekta u stvari treba da bude lider u punom smislu riječi. Njegov posao je, prije svega, da bude dobar organizator, da ima viziju projekta i da je privržen upotrebi naučnih metoda i procedura pri organizovanju, planiranju i upravljanju projektom, da je sposoban da motiviše i da ohrabruje otvorenu komunikaciju unutar tima, da ohrabruje razlike u mišljenju, da podržava kreativnost, da eliminiše konflikte i da bude orijentisan na sam cilj projekta. Utvrđivanje uloge samog menadžera projekta je samo prva u nizu. I za ostale članove tima moraju se jasno definisati uloge, odnosno njihova prava, obaveze, kompetencije i komplementarnost, očekivanja, i slično. Tim, odnosno njegovi članovi, moraju biti svjesni da je njihov zadatak, pored rada na samom projektu, i da pomažu jedni drugima u ostvarivanju individualnih zadataka, da budu privrženi cilju projekta, da se prilagođavaju promjenama, da pomažu menadžeru u kreiranju povoljne radne atmosfere i izgradnji timskog duha i slično. Neuspjeh jednog pojedinca je neuspjeh cijelog tima.
Sljedeći, drugi korak je definisanje projektnih parametara. Definisanjem projektnih parametara osigurava se da menadžer projekta i članovi tima u potpunosti znaju ciljeve samog projekta i očekivane rezultate. Sam proces definisanja, planiranja i upravljanja projektom je obiman i mukotrpan posao koji zahtijeva ogromnu energiju učesnika i mnogo vremena. Tim ne smije dopustiti sebi luksuz da energiju usmjerava u pogrešnom pravcu i da na kraju ne dođe do željenog cilja.
Treći korak u definisanju i organizovanju projekta je planiranje projektnog okvira. Projektnim okvirom se utvrđuje način na koji će tim funkcionisati, odnosno način na koji će se održavati sastanci i donositi odluke, upravljati konfliktima, komunicirati, i voditi projektnu dokumentaciju. O održavanju sastanaka, nužnosti adekvatne pripreme i uspješnog moderiranja sastanaka, upravljanja konfliktima, već je bilo riječi u prethodnom poglavlju i principi opisani u tom poglavlju mogu se primijeniti i u radu projektnih timova.
Za rad tima neophodno je aktivno učešće svih njegovih članova, posebno tokom rasprava i donošenja odluka. Da bi se taj proces što uspješnije odvijao neophodan je ambijent u kome će se favorizovati otvorena komunikacija, u kojoj svaki član tima može, bez straha, iznijeti i obrazlagati svoje mišljenje. Članovi koji nemaju svoje mišljenje ili ne žele da ga iznesu, kao i članovi koji čekaju da neko drugi govori i misli umjesto njih, ne mogu pridonijeti radu tima. Da bi članovi tima mogli učestvovati u raspravi i iznositi svoje mišljenje, potrebno je stvoriti ambijent u kome će se svaki član osjećati slobodnim da kaže ono šta misli. Ta sloboda mu omogućava da u punoj mjeri iskaže svu svoju kreativnost i sve svoje vrijednosti i kvalitete, ne plašeći se ni eventualnog duela sa neistomišljenicima. Suprotstavljanje različitih mišljenja ne može da škodi timu. Naprotiv, sve dotle dok se različita mišljenja, sukobljavaju i dok postoji aktivna razmjena stavova i mišljenja tim može da očekuje bolje sutra, pod uslovom da se te razlike ne pretvore u nepotrebne konflikte i ozbiljnije nesporazume.
Poznato je da priprema projekta zahtijeva strogo kontrolisano arhiviranje i ažuriranje dokumentacije. Tim stvara gomilu dokumenata u toku svog rada. Kada se radi o projektima koji se pripremaju i izvode duži vremenski period, arhiviranje dokumenata i njihovo ažuriranje može postati prava noćna mora ukoliko se ovim poslom ne upravlja na zadovoljavajući način. Prilikom definisanja uloga u timu, preporučuje se da jedan od članova tima bude zadužen za taj posao kako bi se traženo uvijek moglo i pronaći, i to brzo i onda kada za tim neko od članova ima potrebu.
Planiranje projekata
Kako bi bili sigurni da će proces planiranja projekta proizvesti željeni efekat neophodno je usklađivanje brojnih komponenti. Kao i svaka druga vrsta tima tako i projektni tim mora u potpunosti da bude upoznat sa svojim ciljevima i zadacima, individualnim i kolektivnim. Dalje, neophodno je da svi članovi tima budu u potpunosti upoznati sa svakom od aktivnosti kao i dinamikom izvođenja pojedinih radnji te opredijeljeni da se pridržavaju zadatih rokova. Ono što narušava timski koncept rada i efikasnost samog tima su pojedinci “koji se čekaju” i “zbog kojih posao trpi”. Čekati nekog da završi svoj dio posla kako bi mogli raditi na svom zadatku ponekad može biti jako frustrirajuće. Za projektni tim to može biti i karika koja će dovesti do neuspjeha. Ključni koraci u procesu planiranja projekata su: definisanje strukture rada, pravljenje rasporeda rada i analiza resursa.
Često se ljudi sjete već na kraju obavljenog posla da su zaboravili nešto uraditi. Ponekad posljedica i ne mora biti, ali pri izradi projekata takva mogućnost se mora u potpunosti eliminisati. Da bismo bili sigurni da će neophodan posao biti obavljen potrebno je precizno definisati strukturu rada, odnosno isplanirati koje aktivnosti je neophodno obaviti kako bi se postigao cilj projekta, i kojim redoslijedom te aktivnosti provoditi. Prilikom definisanja strukture rada, ali i u ostalim koracima planiranja projekta, moguće je koristiti različite softvere od kojih su mnogi efikasni a jednostavni za upotrebu.
Pravljenje rasporeda rada je drugi korak u procesu planiranja projekta. On daje odgovor na pitanje kada koja aktivnost treba da bude obavljena. Nerijetko pojedine aktivnosti treba da se obavljaju istovremeno, s tim da jedna počinje ili završava ranije, ili jedna počinje tek nakon što neka druga završi.
Da bi projektni tim mogao da izvrši projektni zadatak bez smetnji i zastoja, menadžment neprofitne organizacije bi trebalo da obezbijedi sve resurse koji su neophodni za njihovo nesmetano funkcionisanje, počevši od ljudskih preko finansijskih, tehničkih, itd. Pa ipak, bez obzira na sve obezbijeđene resurse, članovi tima su skloni da neprestano trebuju neke nove “preko potrebne” resurse. Kako bi bili sigurni da su svi neophodni resursi obezbijeđeni, potrebno je voditi preciznu evidenciju i analizu o dostupnim resursima i njihovoj dodijeljenosti pojedinim članovima. Vrsta i broj resursa zavisi od broja članova tima, vrste projekta, broja lokacija na kojima tim radi i slično.
Praćenje i upravljanje projektima
Upravljanje projektima je zahtijevan i izazovan posao. Njegov uspjeh zavisi od nekoliko faktora, a prije svega od skupljanja informacija o statusu napretka projekta, planiranja i preduzimanje korektivnih mjera i završetak projekta.[3]
Prikupljanje informacija o statusu i napretku projekta je značajno kako bi menadžment neprofitne organizacije i menadžer projekta mogli pravovremeno reagovati i preduzeti neke korektivne mjere u toku samog procesa rada.
Pisanje i predlaganje projekta
Prijedlog projekta je jedan od najefikasnijih načina pribavljanja finansijskih sredstava od različitih vrsta donatora. Obično se upućuje nekoj vladinoj agenciji ili tijelu, raznim fondacijama, profitnim ili neprofitnim organizacijama i slično. Riječ je o pisanom dokumentu od otprilike 10 do 15 strana, kojim podnosilac zahtjeva ima namjeru da uvjeri potencijalne davaoce sredstava da naznače određena sredstva za realizaciju ideje čiji krajnji ishod je neko opšte dobro.
Prijedlog projekta treba da se fokusira na sljedeće aktivnosti: definisanje problema, opisi potencijalnog rješenja problema, plan djelovanja, zahtjev, sredstvo za ubjeđivanje donatora, i istovremeno obećanje i obaveza.
Definisanje problema: Finansijski izvori ne daju novac bez jakih razloga. Dakle, predlagač mora dobro da obrazloži zašto projekat treba da bude realizovan. U prijedlogu treba pažljivo opisati problem kojim se projekat bavi i navesti šta je urađeno po tom pitanju u datom geografskom području, kao i u drugim dijelovima svijeta.
Opisi potencijalnog rješenja problema: Pošto je problem bio temeljito ispitan i sagledan prije podnošenja prijedloga projekta, predlagač je sigurno upoznat sa mogućim rješenjima koja su isprobana u lokalnoj ili nekoj drugoj sredini. Prijedlog treba da sadrži opis potencijalnog rješenja koje bi kroz projekat trebalo da bude realizovano i objašnjenje zašto se očekuje da predloženo rješenje bude uspješno. Plan djelovanja: Prijedlog predstavlja plan djelovanja – korak po korak – uz podatke o tome šta tačno predlagač namjerava da uradi u svakoj pojedinoj fazi realizacije projekta. Plan koji je predlagač sastavio biće u potpunosti poštovan u obliku u kom je napisan, osim ako predlagač i finansijer ne budu postigli drugačiji dogovor. Zahtjev: Prijedlog treba da bude tačno isplaniran zahtjev za finansiranje ili tehničku pomoć, opremu, knjige, itd. Predlagač ne smije da moli za novac u paničnoj žurbi neposredno prije predviđenog početka projekta. Takvi prijedlozi se smatraju neprofesionalnim i vjerovatno neće naići na razumijevanje. Sredstvo za ubjeđivanje donatora: Prijedlog predstavlja i sredstvo za ubjeđivanje donatora da počne da razmišlja o predmetnom problemu na isti način kao predlagač, da dodijeli projektu visok stepen prioriteta, da prihvati finansiranje projekta i da bude uvjeren u sposobnost predlagača da će dobijenim sredstvima pametno raspolagati i da će projekat dovesti do kraja. Istovremeno obećanje i obaveza: Prilikom sastavljanja prijedloga, predlagač daje obećanje da će problem riješiti i obavezuje se da će se pridržavati predloženog plana. Kada dobije finansijska sredstva, ovo obećanje i obaveza predlagača prerastaju u zakonsku obavezu. |
Izvor: ”Priručnik za izradu predloga projekata u zemljama Centralne i Istočne Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza (’99)”, Stalna konferencija gradova i opština Jugoslavije, Beograd, 2002, str. 7.
Pisanje projekata je težak i zahtijevan proces. Imajući to u vidu, brojne organizacije, prvenstveno vladine institucije i fondacije koje često dodjeljuju donacije, imaju formulare za predlagače projekata olakšavajući im, na taj način, proces pisanja i podnošenja projekta.
Dobiti finansijska sredstva od donatora u praksi nije opšte jednostavno. Kao konkurent se javljaju brojne druge neprofitne organizacije sa istim ili sličnim programskim ciljevima. Koliko god da je potrebno vremena za samo pisanje projekta, mnogo više vremena je neophodno utrošiti na neke, na prvi pogled, manje značajne aktivnosti, ali aktivnosti koje, na kraju se ispostavi, budu ključne u prikupljanju sredstava. Neke od tih aktivnosti su:
- prikupljanje informacija o donatorima i njihovoj dosadašnjoj praksi dodjele donacija,
- izbor većeg broja donatora koji finansiraju tip aktivnosti koje su predmet predloga,
- ulazak u partnerstvo sa još nekim neprofitnim organizacijama i zajedničko podnošenje projekta,
- oprezno planiranje budžeta, posebno dijela koji se odnosi na honorare (pojedini donatori ograničavaju troškove honorara na 30%),
- usklađivanje traženog iznosa sa dosadašnjom praksom donatora (pojedini donatori ne daju velike iznose i nerazuman zahtjev neminovno vodi eliminaciji aplikacije), i slično.
Zvuči čudno, ali pojedini donatori naprosto obožavaju dodjeljivati donacije za realizaciju projekata. Ali ne svih, i ne bilo kakvih. Donatori su spremni odobriti finansije ukoliko se uvjere da je planiranje projekta uloženo mnogo truda i razmišljanja. Projekti koji nisu jasno definisani, koji su neprecizno napisani ili projekti koji čak imaju i matematičkih i gramatičkih grešaka nemaju svijetao kraj. Donatori ne vole površnost i nepreciznost. Oni nisu spremni povjeriti svoj novac nekom ko nije spreman ubijediti ih da je toga vrijedan. Ono što donatori posebno cijene jeste: dugoročnost i samoodrživost projekta, kreativnost i inovativnost, projekti koji pokrivaju više korisnika i šire geografsko područje s istom količinom novca i slično.
Logično pitanje je gdje takve donatore pronaći. Neprofitne organizacije bi trebalo da imaju razvijen sistem praćenja dodjele donacija na području na kome djeluju. Brojni donatori raspisuju konkurse ciklično i u određenom dijelu godine. Blagovremeno saznanje o raspisanom konkursu omogućava neprofitnoj organizaciji dovoljno vremena da studiozno pripremi prijedlog projekta. Lista donatora, koju neprofitne organizacije treba da imaju, i način na koji se do njih dolazi, trebalo bi da uključi: poznate donatore, javne manifestacije i događaje, Internet; Evropsku uniju, ministarstva i jedinice lokalne uprave i samouprave, kompanije; pojedine ličnosti, strane vlade i ambasade, fondacije, i slično.
Uz napisan projekat, donatori često zahtijevaju i neke dodatne informacije o podnosiocu projekta. Obično se radi o dokumentaciji koja dokazuje: biografije učesnika u projektu, članove top menadžment tima NPO, rješenje o registraciji, sporazum o saradnji (ukoliko se aplicira zajedno sa nekom drugom organizacijom), preporuke, finansijske izvještaje, potvrda o nekažnjavanju (za odgovorno lice) i slično.
Rezultat prijave prijedloga projekta može biti negativan ili pozitivan. I u prvom i u drugom slučaju posao nije završen do kraja. Negativan ishod je češći ishod većine projekata iz razloga što donatori prime daleko veći broj prijedloga nego što realno mogu da isfinansiraju.
Negativan ishod ne smije obeshrabriti predlagača. Ukoliko donator odbije da finansira ponuđeni projekat ne treba očajavati već se treba utvrditi razlog zbog kojeg je projekat odbijen kako bi se propusti i nedostaci mogli eliminisati. Ukoliko je odgovor pozitivan, pred predlagačem je još mnogo poslova koje treba da obavi. Prvi od njih je potpisivanje ugovora sa donatorom koji obavezuje obje strane na ispunjavanje ugovornih odredbi. Drugi od njih je pisanje izvještaja, koji mogu da budu na mjesečnom, tromjesečnom, šestomjesečnom ili godišnjem nivou, ili nakon obavljanja pojedinih radnji od strane donatora ili izvođača projekta. Posebna pažnja se poklanja pisanju finansijskih izvještaja i pravdanja utrošenih sredstava. Ova aktivnost je važna i za donatora i za izvođača: donator želi da bude siguran da je njegov novac utrošen kako je obećano; izvođač projekta ovim putem stiče pozitivan imidž kod donatora ukoliko sredstva troši i pravda kao što je planirano.
Evaluacija projekta i arhiviranje dokumentacije su posljednje dvije aktivnosti koje neprofitna organizacija treba da provede nakon dobijanja donacije. Donatori žele biti sigurni da svoj novac nisu “bacili niz vodu”. Kako bi se osigurali, mnogi od njih ocjenjivanje projekta povjeravaju nezavisnom ocjenjivaču. Svrha ocjenjivanja projekta jeste da se utvrdi da li je željeni cilj ispunjen. Vrednovanje projekta može da se izvrši i opisno, postavljanjem sljedećih pitanja:[4]
− Da li je projekat zaista bio potreban kako smo prvobitno mislili?
− Da li je bio potreban samo onim ljudima kojima smo i namjeravali da pomognemo, ili je obuhvatio još cio jedan segment populacije? − Kako smo to mogli još bolje da uradimo? − U kom dijelu naših aktivnosti smo bili najuspješniji i zašto? − Koji segment očigledno nije funkcionisao i zašto? − Šta naši polaznici/učesnici misle o projektu? − Da li je vrijeme koje smo planirali zaista bilo dovoljno? − Da li je budžet bio preveliki ili premali? − Da li smo usred projekta morali da mijenjamo metodologiju? − Ako jesmo, zašto? |
I na kraju, posebna pažnja treba da se pokloni arhiviranju dokumenata i materijala. Oni mogu biti potrebni kako donatoru, koji sve češće traže od izvođača efikasno upravljanje arhivom, tako i neprofitnoj organizacije jer dostupni materijali mogu da pomognu projektnom timu za neke nove projekte.
Bilješke
[1] Project Management Manual, Harvard Business School, 2002, str. 5.
[2] Prilagođeno prema: Project Management Manual, Harvard Business School, 2002, str. 5.
[3] Isto, str. 30–34.
[4] Priručnik za izradu predloga projekata u zemljama Centralne i Istočne Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza (’99), Stalna konferencija gradova i opština Jugoslavije, Beograd, 2002, str. 46.
Detaljnije u udžbeniku Menadžment neprofitnih organizacija