U strukturi upravljačkog podsistema korporacije obuhvaćene su funkcije upravljanja i rukovođenja kao dva čvrsto povezana i međusobno uslovljena elementa. Razvoj upravljačkog podsistema doprineo je, u znatnoj meri, razvoju savremene korporativne organizacije preduzeća. S druge strane, tendencije u razvoju tržišne privrede pogodovale su uspostavljanju specijalizovanih nosilaca upravljačke funkcije – upravljanja i rukovođenja. Specijalizovani nosioci ovih funkcija u preduzeću ispoljavaju se bilo kao preduzetnik, bilo kao menadžer, ili kao lider, u zavisnosti od uloge koju imaju u preduzeću. Naime, ove tri varijante ispoljavanja funkcije menadžmenta najčešće se međusobno isprepliću u istoj ličnosti, sa različitim stepenom zastupljenosti svake od njih.
Preduzetnik kao nosilac upravljačke funkcije
Jedan od načina ispoljavanja upravljačkih inicijativa u tržišnoj privredi jeste preduzetništvo koje se ogleda u specifičnim sklonostima i sposobnostima vođenja preduzeća. Ove upravljačke osobenosti preduzetnika mogu se označiti kao sposobnost pronalaženja, aktiviranja i koordiniranja kadrovskih i materijalnih resursa u cilju što veće efikasnosti i efektivnosti privređivanja. Preduzetnik usmerava svoj talenat, sklonost, znanje i sposobnost na poduhvate kojima se omogućuje oplođavanje vlastitog ili tuđeg kapitala sticanjem što većeg profita. Njegova osnovna preokupacija jeste rast i razvoj preduzeća. Zato on privlači kapital potreban za realizaciju novih projekata, osvajanje novih tehnologija i razvoj novih proizvoda.
Svoje sklonosti i sposobnosti preduzetnik ispoljava kroz stvaralački nemir, stalnim traženjem i iznalaženjem novih mogućnosti i načina da uveća kapital koji je uspeo da pronađe i pribavi kao neiskorišćeni resurs. Tako dolazi do izražaja i njegova sklonost ka inovativnosti, što doprinosi uspešnijem ponašanju datog preduzeća u oštroj tržišnoj konkurenciji koju je nametnuo savremeni tehničko-tehnološki razvoj.
Opstajanje i pobeđivanje u oštroj konkurenciji koja vlada na svetskom tržištu uslovljeno je pravovremenim uvođenjem u proizvodnju novih naučnih i tehničkih dostignuća. Otuda je za uspešnost preduzetnika bitno da se vešto koristi informativnim sistemom koji predstavlja neophodno oruđe pri donošenju pouzdanih upravljačkih odluka.
Svoje upravljačke inicijative preduzetnik realizuje koristeći se adekvatno uspostavljenim organizacionim sistemom. Zato on, pored svoje pretežne usmerenosti na okruženje, nastoji da usavrši organizacionu strukturu preduzeća kako bi se na što efikasniji način i što efektnije realizovali ciljevi ulaganja kapitala. To podrazumeva poznavanje zakonitosti funkcionisanja organizacionog sistema, o čemu se opširnije govori u prvoj glavi knjige. Isto tako, preduzetnik mora da poznaje principe ekonomije poslovanja kako bi uspešno usmeravao tokove ekonomskih vrednosti.
Na osnovu prethodnog može se zaključiti da se u ličnosti preduzetnika neophodno razvijaju osobine menadžera koji uspešno kombinuje raspoložive resurse, kao i lidera koji je sposoban da mobiliše kadrove za realizaciju svojih inicijativa.
Inicijative i aktivnosti preduzetnika motivisane su profitom kao neto efektom oplodnje uloženog kapitala u uspostavljanje i funkcionisanje preduzeća. Pri tome, ovakvu motivisanost preduzetnika profitom ne treba shvatiti pojednostavljeno, jer su motivi njegovog angažovanja na pribavljanju i korišćenju kapitala, kao i na inovacijama u poslovnom procesu, mnogo šireg spektra. Naime, preduzetnik nalazi svoju satisfakciju i u stalnim pobedama nad konkurencijom, u obezbeđivanju prestiža njegovog preduzeća, u negovanju imidža korporacije čijim poslovanjem upravlja.
Kvalitet preduzetnika ispoljava se u sposobnosti da smisli, razvije i realizuje nove, profitonosne ideje i programe. Zato se svaka korporacija zalaže za angažovanje što kreativnijih preduzetnika, koji omogućuju njen prosperitet u tržišnoj konkurenciji. Naime, savremeni oblik organizovanja privredne aktivnosti jeste korporacija, koja se zasniva na kolektivnom vlasništvu kapitala.
Iako je korporacija kao način organizovanja različitih društvenih poslova nastala u dalekoj prošlosti, ovakav oblik preduzeća svojstven je savremenoj privredi. Tako se pod ovim pojmom u savremenoj tržišnoj privredi podrazumevaju organizacije nastale udruživanjem dvaju ili više fizičkih ili pravnih lica sa zadatkom da, u svojstvu pravnog subjekta, odnosno preduzeća, ostvaruju za račun svojih članova one privredne ciljeve koji su predviđeni u ugovoru ili drugom aktu o njihovom osnivanju. Pri tome, najizraženiji i najzastupljeniji oblik korporacije u oblasti privrede jeste akcionarsko (deoničarsko) društvo, koje predstavlja preduzeće u kolektivnom vlasništvu.
Osnovni principi korporativnog organizovanja preduzeća jesu efektivnost obavljanja poslova i efikasnost korišćenja raspoloživih kadrovskih i materijalnih resursa. Pri tome, iniciranje, koordiniranje i kontrolisanje poslovanja takvog preduzeća obavljaju specijalizovani i visoko stručni kadrovi, umesto i za račun vlasnika kapitala.
Ovi nosioci poslovne inicijative i kreatori inovacija specijalizuju se za menadžment funkcije korporacije, čija je jedna od glavnih manifestacija preduzetništvo.
Menadžer u upravljačkom sistemu preduzeća
Prenošenjem upravljačke nadležnosti na specijalizovane nosioce menadžment funkcije, vlasnici kapitala udruženi u korporaciju odvajaju se od poslovanja preduzeća. Njih interesuje samo oplodnja njihovog kapitala koji su, u vidu akcionarskih uloga, udružili u datu korporaciju.
Zahvaljujući ovakvim odnosima u privredi, javljaju se sve veće potrebe za stručnim kadrovima koji će obavljati upravljačke poslove na svim nivoima organizacione strukture korporacije. Njihova uloga obuhvata aktivnosti na vođenju poslova korporacije, a za račun udruženih vlasnika kapitala akcionara. Oni su motivisani uslovljenošću njihove zarade veličinom profita korporacije. Tako se na visokoj profesionalizaciji i snažnoj motivaciji zasniva uspešnost menadžera kako na nivou celog preduzeća, tako i u pojedinim segmentima organizacione strukture korporacije.
Vlasnici kapitala korporacije – akcionari – delegiraju svoju upravljačku moć upravnom odboru. Međutim, neposredno ispoljavanje upravljačke moći ostvaruje se u vidu rukovođenja. Zato se upravljačka moć vlasnika kapitala, preko upravnog odbora, dalje prenosi i na grupu plaćenih rukovodilaca. Na taj način, članovi upravnog odbora i rukovodioci korporacije predstavljaju njen menadžment. Pri tome, neposredni nosioci rukovođenja su profesionalni menadžeri, koji su raspoređeni po hijerarhijskoj strukturi organizacionog sistema korporacije od generalnog menadžera, do menadžera prve linije.
Iz prethodnih konstatacija može se zaključiti da korporaciju vode članovi upravnog odbora i menadžeri, a ne vlasnici kapitala. Kako vlasnici kapitala – akcionari – snose rizik za poslovanje korporacije samo do nivoa svojih uloga, tj. imaju ograničeno jemstvo, oni su manje zabrinuti i odgovorni za sklapanje ugovora u ime preduzeća. Oni ovu svoju brigu prenose na upravni odbor i profesionalne menadžere. Tako se, putem delegiranja uprave, delatnost korporacije stavlja u nadležnost kompetentnih stručnjaka, koji snose punu odgovornost za poslovni uspeh.
Velike i složene korporacije su u poziciji da izvode selekciju izrazitih talenata za menadžerstvo. To se obezbeđuje i stimulacijom kroz primereno plaćanje, koje se uslovljava uspešnošću poslovanja preduzeća ili njegovih organizacionih segmenata, u zavisnosti od položaja menadžera u rukovodnoj hijerarhiji.
Zadaci menadžera mogu se grupisati u sledeće funkcije:
- planiranje radnih zadataka,
- organizovanje izvršavanja zadataka (podela poslova na specijalizovane nosioce),
- koordiniranje poslova između nosilaca parcijalnih zadataka,
- kontrolisanje izvršavanja zadataka.
Ostvarivanje ovih zadataka menadžera obezbeđuje se ispoljavanjem njihove uloge kroz:
- komuniciranje (1),
- informisanje (2) i
- kreiranje (3).
(1) U zavisnosti od njegovog ranga u hijerarhijskoj strukturi menadžmenta, menadžer komunicira sa upravnim odborom, drugim menadžerima, neposrednim izvršiocima poslova i sa okruženjem. Pri tome, top menadžer je upućen na komunikaciju sa upravnim odborom, zatim sa menadžerima srednje linije i sa okruženjem, dok su menadžeri prve linije koordinacije upućeni na komunikaciju sa neposredno nadređenim rukovodiocima i neposrednim izvršiocima poslova.
(2) Informaciona uloga menadžera ogleda se u pribavljanju, obradi, čuvanju i distribuciji informacija relevantnih za tekuće poslovanje i razvoj korporacije. Ova uloga menadžera dolazi posebno do izražaja u procesu iniciranja i pripremanja odluka upravnog odbora, kao i u vezi sa izveštavanjem o rezultatima poslovanja korporacije.
(3) Svoju kreativnu ulogu menadžer ispoljava kroz aktivnosti na inovacijama tehnologije, proizvoda i organizacije. Naime, u stalnoj težnji ka što racionalnijem korišćenju raspoloživih kadrovskih i materijalnih resursa, menadžer traga za novim mogućnostima savlađivanja konkurencije i uspešnim poslovanjem svoje korporacije. Zato jedna od bitnih osobina menadžera mora da bude i stvaralački nemir, čime se znatno razlikuje od ostalih učesnika u poslovanju korporacije.
Za razliku od preduzetništva kao manifestacije menadžmenta, menadžer se pretežno ispoljava u aktivnostima rukovođenja poslovima, što podrazumeva organizovanje, koordinaciju i kontrolu poslovanja korporacije. Tako se funkcija menadžmenta, pored aktivnosti preduzetništva, upotpunjuje i rukovodilačkim poslovima kao konkretizacijom preduzetničkih inicijativa.
Liderstvo kao manifestacija menadžmenta
Menadžment korporacije, pored upravljanja resursima i poslovanjem, podrazumeva i vođenje ljudi koji obavljaju različite zadatke na realizaciji ciljeva ovog privrednog subjekta. Ovo posebno dolazi do izražaja u uslovima oslobađanja ličnosti radnika, kao i tehničko-tehnološkog progresa. Naime, radnici korporacije kao politički slobodne ličnosti obavljaju veoma složene i precizne poslove za koje su specijalizovani dugotrajnim učenjem i iskustvom. Zato savremeni, tržišno orijentisani, složeni organizacioni sistemi ne zasnivaju svoje upravljačke autoritete na iznuđivanju discipline ponašanja zaposlenih, odnosno na poslušnosti nižih hijerarhijskih nivoa u odnosu na više nivoe, kao i na sam vrh preduzeća. To je uslovljeno zakonitostima razvoja društva, u kome su nosioci kako rukovodnih, tako i izvršnih funkcija slobodne i autonomne ličnosti, sa razvijenim psiho-socijalnim sposobnostima za kolektivni rad, kao i za ponašanje primereno društvenoj sredini. Tome treba dodati i sposobnosti individualne inicijative svakog od nosilaca kako rukovodnih, tako izvršnih funkcija.
Ovakvi razlozi uslovili su potrebu usavršavanja odnosa između vrha preduzeća (top menadžmenta) i podsistema organizacionog sistema korporacije. U tom smislu, svi odnosi u okviru organizacione strukture korporacije regulišu se u funkciji osnovnog cilja njenog poslovanja – profita. Podelom poslova na specijalizovane nosioce izvršenja i delegiranjem na njih nadležnosti i odgovornosti za uspešno ostvarivanje zadataka omogućuje se racionalnije korišćenje kadrovskih i materijalnih potencijala preduzeća. Pri tome, stepen samostalnosti delova u odnosu na vrh preduzeća zavisi, u najvećoj meri, od uzajamne povezanosti i međusobne uslovljenosti ovako formiranih organizacionih podsistema. Savremeni sistem upravljanja korporacijom podrazumeva punu autonomiju u pogledu definisanja ciljeva i načina ostvarivanja poslovne i razvojne politike preduzeća. Pri tome, bitna pretpostvka takvog načina jeste izborno formiranje najviših organa upravljanja i nadzora iz redova zastupnika vlasnika kapitala i kadrova u stalnom radnom odnosu u preduzeću, kao i poveravanje funkcije menadžmenta odabranim stručnjacima, odgovornim za ostvarivanje ciljeva poslovne i razvojne politike korporacije. To zahteva i uspostavljanje sistemske organizacije poslovanja koja se zasniva na dinamičkoj regulaciji, koordinaciji i kontroli, uz primenu principa povratne sprege u odnosima vrha preduzeća, koji daje početne impulse, i delova preduzeća kao nosilaca parcijalnih zadataka i odgovornosti za doprinos uspehu celine sistema.
Efikasnost funkcionisanja i efektivnost privređivanja ovako koncipiranih sistema obezbeđuje se adekvatnom motivacijom na preduzetničko ponašanje u svim segmentima organizacione strukture korporacije, kao i sankcijama zbog eventualno neizvršenih zadataka po obimu, roku, kvalitetu i racionalnosti korišćenja materijalnih i kadrovskih resursa. Zato se za menadžere na svim nivoima organizacione strukture preduzeća planski utvrđuju standardi uspešnosti pomoću kojih se omogućuje kontrola ostvarivanja parcijalnih zadataka po pojedinim poslovnim jedinicama. U ovakvim uslovima poslovanja korporacija, preduzetničke inicijative i menadžerska koordinacija nisu dovoljne da mobilišu kadrovske potencijale na stvaralačko ispoljavanje pri ostvarivanju parcijalnih zadataka. Zato je neophodno primeniti treću manifestaciju sposobnosti menadžmenta -liderstvo.
Jedna od osnovnih karakteristika lidera jeste sposobnost da kreira takve ciljeve koji mogu da mobilišu saradnike da dobrovoljno ulože svoj maksimalni napor na njihovoj realizaciji. To podrazumeva poznavanje psihosocijalnih osobina ljudi i njihovih kolektiviteta, kao i uvažavanje ličnosti saradnika. Sposobnosti lidera počivaju na njegovim znanjima, ali i na ličnom autoritetu, kojim pridobija i motiviše saradnike na izvršavanje zadataka. Pri tome, njegova važna uloga u okviru funkcije menadžmenta jeste i negovanje dobrih međuljudskih odnosa, čime uspeva da podstakne aktivnosti u radnoj grupi. Tako se, pored hijerarhijski uspostavljene kontrole, ostvaruje i autokontrola pojedinaca i radnih grupa u kojima oni deluju.
Uvažavajući sposobnost lidera da ličnim autoritetom mobiliše radni kolektiv, u upravljanju korporacijom ne treba isključiti ni hijerarhijsku strukturu kao ni materijalnu motivaciju i odgovornost za obavljanje parcijalnih zadataka. Zato se liderstvo tretira samo kao jedna od manifestacija funkcije menadžmenta, koja komplementarno sa preduzetništvom i menadžerstvom obezbeđuje uspešno poslovanje korporacije.
Detaljnije u udžbeniku Menadžment – principi i koncepti